Czy płyta gazowa jest bezpieczna?

Płyty gazowe DynaCook charakteryzują się umieszczeniem palnika w płycie pod szkłem i bezpośrednim ogrzewaniem danego pola, na którym znajduje się garnek, patelnia lub inne naczynie. W porównaniu do tradycyjnych kuchenek gazowych, płyty gazowe są całkowicie bezpieczne. Obawy dotyczące bezpieczeństwa płyty gazowej związane są najczęściej z brakiem widoczności płomienia oraz ujścia gazu. Płyty gazowe DynaCook zostały jednak poddane wielu testom i badaniom a przed zapakowaniem oraz dostarczeniem urządzenia do Klienta, każdy z produktów przechodzi szereg standardowych procedur testowych pod kątem bezpieczeństwa.
Tradycyjne kuchenki gazowe zawierają wiele wystających elementów i są najczęściej sterowane za pomocą pokręteł a płomień jest widoczny nad palnikiem, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy w domu znajdują się dzieci. Innowacyjne płyty gazowe nie mają zewnętrznego płomienia, co podczas użytkowania zabezpiecza przed podpaleniem ubrania czy rozlanego oleju a ryzyko poparzenia się zniwelowane jest do minimum.

Płyty gazowe DynaCook posiadają wiele dodatkowych zabezpieczeń, które chronią przed niepożądanymi działaniami. Mowa tutaj na przykład o blokadzie przed przypadkowym uruchomieniem lub o wskaźniku ciepła resztkowego, który informuje użytkownika o rozgrzanym polu grzewczym. Warto zaznaczyć, że każde z pól grzewczych płyt DynaCook posiada indywidualne sterowanie mocą a także możliwość natychmiastowego wyłączenia. Kolejnymi zabezpieczeniami są również sygnał o braku gazu i zabezpieczenie przed jego wypływem, dzięki stałej kontroli spalania gazu a także automatyczny ogranicznik czasu pracy pola grzejnego, na przykład gdy użytkownik zapomni o wyłączeniu płyty po zakończeniu gotowania.

Płyty gazowe DynaCook nie wpływają w żaden sposób na otaczające meble, nie niszczą ich. To samo dotyczy także wylotu spalin, którego konstrukcja spełnia wszelkie wytyczne oraz normy. Wylot spalin jest miejscem, które podczas użytkowania nagrzewa się i z którego wydostają się produkty spalania gazu. Należy pamiętać jednak aby podczas gotowania nie dotykać ani nie przykrywać niczym wylotu. Bezpieczeństwo płyt gazowych wiąże się również z faktem, iż do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku węgla niż w przypadku tradycyjnych kuchenek.

Płyty gazowe DynaCook są urządzeniami wyjątkowo trwałymi i służącymi bezawaryjnie przez wiele lat. Posiadają także certyfikat bezpieczeństwa, którego kopia jest dołączona do każdej instrukcji obsługi montażu urządzenia. Jest to innowacyjne rozwiązanie, w pełni bezpieczne, które zadowoli każdego użytkownika.