Czy płytę gazową można podłączyć do butli?

Tam, gdzie podłączenie nieruchomości do sieci gazowej jest niemożliwe lub nieopłacalne tradycyjnie korzystano z kuchenek gazowych podłączonych do butli z propan-butanem. Pojawienie się na rynku kuchenek indukcyjnych sprawiło, że część użytkowników zrezygnowała z kuchni gazowych na rzecz estetycznych i zajmujących mniej miejsca płyt indukcyjnych – w odróżnieniu od kuchenki zasilanej gazem z butli, płyty indukcyjne nie wymagały zewnętrznego zbiornika paliwa. Wraz z rosnącymi cenami prądu elektrycznego, część użytkowników kuchenek elektrycznych zaczęło rozważać powrót do gotowania na gazie. To zrodziło pytanie o możliwość podłączenia płyty gazowej do butli. Wymiana płyty indukcyjnej na płytę gazową nie wymaga bowiem zmiany zabudowy meblowej kuchni, a oddzielenie płyty grzewczej od piekarnika zapewnia większą ergonomię użytkowania przestrzeni.

Podłączenie płyty gazowej do butli

Kuchenki gazowe w postaci płyt grzewczych mogą być podłączone bezpośrednio do instalacji dostarczającej gaz ziemny lub do butli z propan-butanem. Ważne, aby takie podłączenie wykonała osoba doświadczona z odpowiednimi uprawnieniami. Wówczas mamy pewność, że podłączenie jest szczelne, a użytkowania płyty gazowej bezpieczne. Osoby, którym zależy na zachowaniu estetyki kuchni i przechowywaniu zbiornika z gazem np. w pomieszczeniu gospodarczym również mają taką możliwość. Wymaga to stworzenia odpowiedniej instalacji doprowadzającej, co może przełożyć się na koszty wymiany kuchenki, ale pozwoli uzyskać pożądany efekt wizualny i estetyczny.

Obok tradycyjnych płyt gazowych z otwartym płomieniem na rynku dostępne są również płyty gazowe szklane. Ich wybór niesie za sobą liczne korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji kuchenki oraz wyższego komfortu i bezpieczeństwa użytkowania płyty grzewczej. Czy tego typu płyty są kompatybilne z butlami z gazem?

Podłączenie płyty gazowej szklanej do butli

Zdecydowana większość rozwiązań dostępnych na rynku stwarza możliwość podłączenia płyty bezpośrednio do sieci gazowej lub butli. Płyty tego typu możemy podłączyć bezpośrednio do butli z gazem lub do instalacji wewnętrznej zasilanej przez zewnętrzny zbiornik z paliwem. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór kuchni gazowej szklanej warto upewnić się u producenta, że dany model płyty może być zasilany gazem z butli.

Kuchenki renomowanych marek oferują nam elastyczne możliwości montażu, przy jednoczesnej wysokiej sprawności i trwałości płyty grzewczej. Dlatego to właśnie po nie, warto sięgnąć w pierwszej kolejności. Bezkonkurencyjne w tym zakresie są płyty szklane DynaCook, których unikalna konstrukcja łączy zalety gotowania na gazie z komfortem użytkowania płyty indukcyjnej.

Dlaczego warto zdecydować się na płytę grzewczą zasilaną gazem z butli lub zbiornika zewnętrznego?

Wybór płyty grzewczej jest silnie skorelowany z wyborem źródła energii cieplnej w domu. W przypadku nieruchomości wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła najlepszym wyborem w zakresie płyty grzewczej jest kuchenka indukcyjna. Inwestowanie w doporowadzenie gazu do nieruchomości, która już wykorzystuje odnawialne źródła energii w celu podłączenia płyty gazowej jest zwyczajnie nieopłacalne. W nieruchomościach ogrzewanych gazem z instalacji lub gazem ze zbiornika zewnętrznego najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem jest gotowanie na gazie. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, iż nowoczesne płyty gazowe szklane odznaczają się sprawnością porównywalną do sprawności płyt indukcyjnych szybko okaże się, że ich eksploatacja jest o wiele tańsza niż ewentualne korzystanie z kuchenki elektrycznej.

Zalety płyty gazowej podłączonej do butli

Korzystanie z płyty gazowej zasilanej paliwem ze zbiornika, niezależnie czy jest to butla z propan-butanem znajdująca się w przyległym do kuchni pomieszczeniu gospodarczym, czy wielolitrowy zbiornik zewnętrzny niesie za sobą:

  • oszczędność energii,
  • komfort użytkowania,
  • niezależność od sieci przesyłowej,
  • możliwość zaopatrywania się w paliwo w konkurencyjnych cenach.