Jak czyścić płytę ceramiczną?

Designerskie płyty grzewcze pięknie się prezentują i mogą stanowić prawdziwą ozdobę Twojej kuchni. Jednak ich czyszczenie to spore wyzwanie. Zastanawiasz się jak skutecznie i bezpiecznie czyścić płytę ceramiczną? 

Niezależnie od tego, czy korzystasz z płyty indukcyjnej czy gazu pod szkłem Twoja kuchenka każdego dnia jest narażona na liczne zanieczyszczenia. Tłuszcz, przypalone resztki jedzenia, substancje spożywcze, które pod wpływem ciepła przywarły do szkła i stały się praktycznie niemożliwe do usunięcia. Obniżają one estetykę urządzenia i wpływają na jego dalsze użytkowanie. 

Czym czyścić płytę ceramiczną gazową? 

Pod względem czyszczenia płyta ceramiczna gazowa praktycznie w niczym  nie różni się od płyty indukcyjnej. Oba rodzaje płyt grzewczych nie lubią środków czyszczących o właściwościach ściernych. Dlatego ich utrzymanie w czystości powinno koncentrować się  na regularnym myciu, po każdym gotowaniu i stosowaniu delikatnych detergentów. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj płyn do naczyń lub dedykowany płyn do szkła. Jak czyścić płytę ceramiczną? 

Kiedy płyta ostygnie należy przetrzeć całą jej powierzchnię miękką szmatką lub gąbką z dodatkiem płynu do naczyń. Zaschnięte zabrudzenia można usunąć przy pomocy dedykowanego skrobaka do płyt ceramicznych. Jeśli jednak boimy się, że moglibyśmy przypadkowo porysować powierzchnię płyty możemy zrezygnować ze skrobania i skupić się na namaczaniu zanieczyszczeń. Takie czyszczenie jest bardzo czasochłonne, ale przynosi pożądane rezultaty, o ile oczywiście jedzenie nie przywarło zbyt mocno do powierzchni szkła. 

Jak czyścić mocno zabrudzoną płynę ceramiczną? 

Przygotowywanie posiłków na kilka dni równocześnie, przygotowywanie poczęstunku dla gości, gotowanie w pośpiechu – w naszym życiu jest wiele sytuacji, które mogą prowadzić do mocnego zabrudzenia płyty grzewczej. Czym ją wówczas wyczyścić? 

Podobnie jak w przypadku codziennej pielęgnacji, czyszczenie płyty ceramicznej powinno się opierać o dedykowane środki myjące i narzędzia. Domowym preparatem, z którego możemy skorzystać jest ocet  spirytusowy. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o zeskrobanie z przypalonych resztek jedzenia wierzchniej warstwy. W tym celu niezbędne będzie użycie skrobaka do płyt ceramicznych. Pozostałe na szkle zanieczyszczenia należy następnie namoczyć octem. Ocet wniknie głęboko w strukturę zanieczyszczeń i je rozpuści, dzięki czemu z łatwością, bez szorowania pozbędziemy się ich z powierzchni płyty. Co ważne, namaczanie wymaga czasu. Proces ten przebiega najlepiej, kiedy moczone octem szmatki ułożymy bezpośrednio na zanieczyszczeniach, a następnie dociążymy (np. kamieniem do pizzy). 

Kiedy już wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte z powierzchni płyty możemy ją wypolerować. W tym celu najlepiej sprawdza się dedykowany płyn do szyb, który usuwa ślady rąk, tłuste pozostałości i nie pozostawia na kuchence smug. Z płynu do czyszczenia szyb możemy korzystać regularnie bez obaw o uszkodzenie czyszczonej powierzchni.