Jaką płytę wybrać indukcyjną czy ceramiczną?

Osoby planujące wymianę tradycyjnej kuchenki gazowej na płytę indukcyjną czy ceramiczną często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż mechanizm działania obu płyt jest znacząco inny, co wpływa na różnice w ich użytkowaniu. 

Płyta ceramiczna 

Płyty ceramiczne działają w oparciu o specjalne grzałki, których zadaniem jest nagrzewanie wybranych przez użytkownika pół grzewczych. Po nagrzaniu pola grzewcze stopniowo oddają energię naczyniom. Samo nagrzanie się płyty ceramicznej może trwać nawet kilka minut. Musimy się więc liczyć z dłuższym czasem przygotowania posiłku czy nawet zagotowania wody na herbatę. Alternatywą dla płyt z grzałkami są płyty ceramiczne wyposażone w lampy halogenowe. Te nagrzewają się bardzo szybko i skracają czas gotowania. 

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać wybierając płyty ceramiczne? Na uwagę z pewnością zasługuje temperatura samej płyty. O ile, w przypadku indukcji nagrzewa się wyłącznie miejsce styku płyty z dnem naczynia, o tyle w przypadku płyty ceramicznej nagrzewa się całe pole grzewcze, a nierzadko także przestrzeń w jego bezpośrednim sąsiedztwie. To stanowi zagrożenie poparzenia, zwłaszcza jeśli w przygotowywaniu posiłków pomagają nam najmłodsi.

Argumentem dyskusyjnym przy wyborze płyty ceramicznej jest również utrzymanie jej w czystości. Ze względu na temperaturę, jaką uzyskują pola grzewcze istnieje ryzyko przywierania substancji do powierzchni płyty i ich zapiekania się, co znacząco utrudnia wyczyszczenie kuchenki.

Płyta indukcyjna 

Mimo wizualnych podobieństw płyta indukcyjna działa na zupełnie innej zasadzie niż kuchenka ceramiczna. Sercem urządzenia jest cewka indukcyjna. Odpowiada ona za wytwarzanie zmiennego pola magnetycznego, w wyniku którego powstają tzw. „prądy wirowe”. Prądy wirowe przekazują wytworzoną energię do dna podgrzewanego naczynia, które z kolei przekazuje je bezpośrednio potrawie. 

Cechą charakterystyczną płyty indukcyjnej jest maksymalna temperatura, jaką uzyskują pola grzewcze. Nawet po wielogodzinnej pracy sama kuchenka jest stosunkowo chłodna, podczas gdy pola wychładzają się praktycznie momentalnie po zdjęciu z nich naczynia. Dzieje się tak ponieważ cała energia jest przekazywana jedynie do naczynia i nie ucieka na boki. Dzięki temu indukcja jest bardzo bezpieczna i może być z powodzeniem użytkowana w domu, w którym do gotowania garną się dzieci i seniorzy.

Jaką płytę grzewczą wybrać?

Płyta indukcyjna wyróżnia się wygodą użytkowania. Jest łatwa do utrzymania w czystości, nie stwarza ryzyka poparzenia, redukuje ryzyko przypaleń. Jeśli podczas gotowania na indukcji, z któregoś garnka coś wykipi możesz być spokojny – po zakończonym gotowaniu wszelkie zabrudzenia z łatwością usuniesz przy pomocy ścierki i lekkiego detergentu. W przypadku płyty ceramicznej usunięcie zabrudzeń może nastręczać nieco większą trudność. 

Za wyborem płyty indukcyjnej przemawia również wydajność, która sięga nawet 90%. Dla porównania wydajność płyt ceramicznych jest szacowana na 60%, a tradycyjnych kuchenek gazowych z otwartymi palnikami na 50%. Co to oznacza? Podane liczby określa ile energii zużytej podczas gotowania jest przekazywana do nagrzania potrawy. Im wyszcza wydajność, tym krótszy czas gotowania i niższe rachunki. 

W parze płyta ceramiczna i płyta indukcyjna argumenty zdecydowanie przemawiają za wyborem indukcji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak zapoznać się z alternatywnymi rozwiązaniami. To przede wszystkim innowacyjne płyty gazowe wykonane w technologii „gaz pod szkłem”. Produkty te harmonijnie łączą w sobie zalety gotowania na gazie z komfortem użytkowania kuchenki indukcyjnej. Ich wydajność jest porównywalna do wydajności kuchni indukcyjnych, co przy niższych cenach gazu przekłada się na naprawdę duże oszczędności. Płyty w technologii „gaz pod szkłem” wyróżniają się także pod względem wizualnym i estetycznym, dzięki czemu doskonale komponują się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

W swojej ofercie posiadamy takie płyty w wersjach między innymi 2 palnikowych i 5 palnikowych.