Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty gazowej?

Wybór płyty gazowej do zabudowy nie jest trudny – o ile wiesz, czego szukać. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie o to, na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty gazowej. Podpowiemy również, jak poszczególne aspekty konstrukcyjne wybranego rozwiązania mogą wpływać na jego użytkowanie. Jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup nowej lub wymianę dotychczasowej płyty gazowej, ten artykuł z pewnością pomoże Ci w podjęciu świadomej decyzji.

Płyta grzewcza: Podstawa funkcjonowania każdej kuchni

Płyta grzewcza to jeden z trzech podstawowych sprzętów, który musi się znaleźć w każdej kuchni. Kolejne to oczywiście zlew i lodówka. Rynek płyt kuchennych oferuje nam szeroki wybór rozwiązań. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się kuchenki gazowe, o czym najlepiej świadczą wysokie wskaźniki sprzedaży poszczególnych modeli. Za wyborem tradycyjnych płyt gazowych przemawia:

  • atrakcyjna cena,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • swoboda gotowania z użyciem dowolnych garnków i patelni, w tym naczyń żeliwnych.

Obok tradycyjnych płyt gazowych dostępne są również płyty szklane. Płyty szklane pod względem estetyki i wygody użytkowania w znacznym stopniu przypominają płyty indukcyjne, jednocześnie oferując wszystkie zalety gotowania na gazie. Na co zwrócić uwagę wybierając płytę gazową? Które z dostępnych rozwiązań najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni?

Płyty w technologii gaz pod szkłem

Płyty gazowe w technologii gaz pod szkłem są projektowane i konstruowane w taki sposób, aby zapewniać wydajną, a zarazem energooszczędną pracę pól grzewczych. To przekłada się na generowanie oszczędności podczas codziennego użytkowania, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości charakterystycznych dla gotowania na gazie. Gaz pod szkłem nie wymaga stosowania dedykowanych naczyń i garnków, umożliwia korzystanie z rekomendowanych przez szefów kuchni naczyń żeliwnych.. Dodatkowym atutem omawianej technologii jest ograniczenie do minimum charakterystycznego lepkiego osadu, który towarzyszy gotowaniu na otwartym płomieniu i znacząco utrudnia utrzymanie powierzchni w czystości.

W odróżnieniu od tradycyjnych płyt gazowych płyty szklane są wyposażone w moduł elektroniczny. To zapewnia precyzyjną regulację mocy grzania każdego z palników oraz możliwość ustawienia mocy na podgrzewanie bez obaw o przypalenie potrawy.

Płomień na płycie szklanej lub blaszanej

Jeśli z jakiegoś powodu nie przekonują Cię płyty gazowe, zawsze możesz sięgnąć po tradycyjne rozwiązania. W tym segmencie masz do wyboru płomień na płycie szklanej lub gaz na płycie blaszanej – jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Dużą popularnością cieszą się płyty szklane. W ostatnich sezonach użytkownicy szczególnie chętnie sięgali po płyty czarne. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim wysoka estetyka płyty gazowej. Producenci płyt szklanych obiecują również łatwość utrzymania w czystości, co bywa dyskusyjne. Płyty na bazie płyty emaliowanej lub stali szczotkowanej są wybierane przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Wielu użytkowników sięga po nie również ze względu na obawy o trwałość i skuteczność nowych technologii. Pod względem estetyki i komfortu użytkowania płyty te można z powodzeniem porównać do tradycyjnych kuchenek gazowych ze zintegrowanymi piekarnikami.

Liczba palników i ich rozmieszczenie

Wielu klientów, którzy ostatecznie decydują się na zakup płyt gazowych DynaCook to osoby, które przekonaliśmy ergonomią oferowanych rozwiązań. Tradycyjne płyty gazowe oferują de facto dwa warianty rozmiarowe – płyty dwupalnikowe i płyty czteropalnikowe. W ofercie DynaCook znajdziesz także płyty z trzema i pięcioma palnikami. To pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie pracy kuchenki od indywidualnych potrzeb oraz kubatury pomieszczenia. Co ważne, w przypadku kuchenek dwupalnikowych dbamy o takie rozmieszczenie palników pod szkłem, abyś mógł jednocześnie korzystać z obu pól grzewczych, a nie tylko jednego jak to ma często miejsce w przypadku kuchenek otwarto płomieniowych. Paradoksalnie z tym samym problemem nierzadko borykają się użytkownicy tradycyjnych kuchenek 4+1. Wynika to przede wszystkim ze zbyt ciasnego rozmieszczenia palników, które uniemożliwia swobodne korzystanie z całej powierzchni kuchenki.

Rozmiary płyt gazowych a ich instalacja w Twojej kuchni

Standardowy rozmiar płyty gazowej otwarto palnikowej to 60 cm szerokości, przy prostokątnym kształcie. Najczęściej sprzedawane są płyty o wymiarach zewnętrznych około 60×50 cm. Bardzo praktyczne są płyty o szerokości od 70 do 90 cm. Przy takiej szerokości producenci oferują dodatkowy palnik oraz odpowiednio więcej miejsca na naczynia. Ich wybór nie jest jednak standardem. Problem stanowi konieczność skorygowania rozmiaru szafki kuchennej, co w przypadku wyboru mebli gotowych jest praktycznie niemożliwe, chyba, że projekt aranżacji kuchni zakłada montaż szafki podwójnej w miejscu, w którym możliwa jest również bezpieczna instalacja płyty gazowej. Dodatkowy problem może stanowić ograniczenie powierzchni blatu roboczego, co wpłynie negatywnie na ergonomię przygotowywania posiłków.

Zanim zdecydujesz się na zakup poszerzonej płyty gazowej warto się upewnić, czy instalacja dodatkowego palnika faktycznie idzie w parze z odpowiednim jego rozmieszczeniem, a rozmiar kuchenki i jej instalacja nie wpłynie negatywnie na funkcjonalność pozostałych powierzchni, w szczególności blatu roboczego.