Rodzaje płyt kuchennych – Jaką płytę grzewczą wybrać?

Płyta kuchenna to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Jej wybór powinien być podyktowany względami funkcjonalnymi i energetycznymi. Wybierając płytę kuchenną warto postawić na rozwiązanie, które zapewni nam wysoki komfort przygotowywania posiłków, przy jednoczesnej oszczędności energii. Jakie są rodzaje płyt kuchennych? Która sprawdzi się w Twoim domu najlepiej?

>h2>Rodzaje płyt kuchennych

Aktualnie na rynku płyt kuchennych liczą się cztery technologie:

  • płyty ceramiczne,
  • płyty indukcyjne,
  • płyty gazowe,
  • płyty gazowe szklane.

Płyty ceramiczne

Działanie płyty ceramicznej opiera się na spiralach elektrycznych.. Przekazują one ciepło do naczynia, które z kolei przekazuje je do potrawy. Płyta ceramiczna nagrzewa się wyłącznie w wyznaczonym obszarze, w którym zostało zainstalowane źródło ciepła, co zwiększa poziom bezpieczeństwa użytkowania kuchenki, zwłaszcza kiedy w kuchni pomagają najmłodsi. Płyty ceramiczne charakteryzują się atrakcyjnym designem, a ich zwolennicy podkreślają bezkonkurencyjną funkcjonalność i mnogość ustawień, które zdecydowanie ułatwiają gotowanie.

Płyty indukcyjne

Płyty indukcyjne są bardzo często mylone z płytami ceramicznymi. Wynika to z podobieństw wizualnych oraz tego, jak indukcja prezentuje się w przestrzeni. Pod względem działania oba systemy różnią się od siebie znacząco. Działanie płyt indukcyjnych polega na wytworzeniu pola magnetycznego, elektromagnetycznego na wyznaczonym obszarze. Pole oddziałuje na naczynie, które następnie przekazuje ciepło do wnętrza, tym samym nagrzewając potrawę. Gotowanie na płycie indukcyjnej wiąże się z koniecznością wymiany garnków i patelni na specjalne naczynia dedykowane. Atutem płyt indukcyjnych jest bardzo szybkie nagrzewanie się pól, co znacząco skraca czas przygotowywania potraw oraz – podobnie jak w przypadku płyt ceramicznych – nagrzewanie wyłącznie wybranych pól grzewczych.

Płyty gazowe

Tradycyjne płyty gazowe pod względem działania w niczym nie różnią się od kuchenek gazowych otwarto palnikowych. Płomień oddziałuje bezpośrednio na naczynie, które nagrzewając się podgrzewa potrawę. Technologia nie wymaga stosowania specjalnych garnków, ani patelni. Producenci płyt gazowych oferują:
konstrukcje bazujące na płycie emaliowanej oraz płycie ze stali nierdzewnej,
konstrukcje bazujące na płycie szklanej.
Płomień na szkle cieszy się dużą popularnością ze względu na korzystną cenę oraz atrakcyjny wygląd. Zdaniem większości producentów rozwiązanie to jest również łatwiejsze do utrzymania w czystości niż tradycyjna płyta gazowa. Doświadczenia użytkowników gazu na szkle dowodzą, że podobnie jak we wszystkich konstrukcjach otwarto palnikowych mycie kuchenki wymaga czasu i zaangażowania.

Płyty gazowe szklane

Alternatywą dla płyty otwarto palnikowej jest technologia gazu pod szkłem. Płyty tego typu oferuje m.in. marka DynaCook, której produkty od lat pozostają bezkonkurencyjne. Gaz pod szkłem to luksusowe połączenie estetyki płyty indukcyjnej z funkcjonalnością kuchni gazowej. Wybór gazu pod szkłem nie niesie za sobą konieczności zmiany garnków czy patelni, z drugiej strony konstrukcja jest pozbawiona wszystkich wystających elementów, dzięki czemu łatwo ją utrzymać w czystości. Spalając gaz uzyskuje wyższą temperaturę, co dodatkowo przekłada się na wymiar ekonomiczny użytkowania rozwiązań DynaCook. Płyty są wyposażone w zaawansowaną elektronikę, która umożliwia precyzyjne zarządzenie pracą poszczególnych pól grzewczych. Dodatkowym atutem jest dostępność płyt o niestandardowej liczbie palników – w tym płyt z trzema i pięcioma palnikami. W każdej konfiguracji palniki zostały rozmieszczone w taki sposób, aby zapewniać swobodę korzystania z wszystkich pól grzewczych jednocześnie.

Jaką płytę grzewczą wybrać?

Wybór płyty grzewczej powinien być podyktowany przede wszystkim względami użytkowymi. Gotowanie na gazie ma liczne zalety, a przygotowywane w ten sposób potrawy odznaczają się wyjątkowym smakiem i aromatem. Jednak wybór płyty z otwartym ogniem wpływa na bezpieczeństwo użytkowania kuchenki, zwłaszcza jeśli gotujesz przy wsparciu najmłodszych członków rodziny. W wyniku spalania gazu powstaje lepki osad, który pokrywa powierzchnie w kuchni. Jest trudny do usunięcia i sprzyja osadzaniu się kurzu oraz dodatkowych zanieczyszczeń na meblach.

Wybór płyt ceramicznych i indukcyjnych nie zawsze okazuje się opłacalny. W takiej sytuacji alternatywą jest gaz pod szkłem. Gaz pod szkłem zwiększa bezpieczeństwo i komfort gotowania, jednocześnie obniżając jego koszty. Dodatkowym atutem technologii gazowych płyt szklanych jest ich uniwersalny charakter. Płyty bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również na jachtach i kamperach.